söndag, mars 16, 2025

Vevar in timmar, kilometer och höjdmeter!



Se så nöjd jag är över att få mata timmar!

Hej!

Denna vecka har det lastats in ytterligare påfyllning till träningsdagboken. Säkerligen förgäves ur en prestationssynpunkt, men likväl superkul!

Jag har innan denna veckas början 777 träningstimmar avklarade med då sex veckor kvar av träningsåret. Denna vecka kommer landa på cirka 20, vilket då blir 53 timmar kvar till målet om 850 på de fem veckor som återstår efter idag. Låter faktiskt lättare än vad det är/känns. Dels vill jag gärna bli klar en vecka innan, för att kunna vila upp mig, främst mentalt. Dessutom är det tuffare i år då det bara är de mer kuperade (och kortare) konstnöspåren som är åkbara. Det blir betydligt tuffare fysiskt  med alla höjdmeter, även mentalt med de kortare varven. Det funkar bra i början på säsongen med korta varv, men att gå tillbaka till det under slutdelen av vintern sliter en del vill jag lova. Dessutom är det (som vanligt) svårt att veta hur länge det är möjligt att åka skidor innan det smälter bort. Känns väldigt tungt att dra fram rullskidorna för att klara målet. Men den enda regeln jag har under denna period är att inte misslyckas! Allt är tillåtet! 



Det bjöds på 2-3 centimeter, väldigt tungförd nysnö i onsdags!

Så vad har jag tränat denna vecka då? 

Onsdag: Efter två vilodagar i rad körde jag stakintervaller i ett väldigt tungt före. Upplägget var 10 x 6 min (1,5 min vila) + 10 x 30” - 30”, snittfarten blev så dålig som 17,5 km/h. Hela passet landade på 3 h 20 min, 46,4 kilometer och 985 höjdmeter. Efteråt körde jag mitt gamla maxstyrkepass, med chins, dips, mm. 

Torsdag: På torsdagen blev det ett fint skatepass i fullmånens sken. Det passet landade på 3 h 20 min, 52,8 kilometer och 1 190 höjdmeter. Styrkan för dagen blev diverse gluteus-övningar + maghjul. 




Fint månsken nere vid skidskyttestadion, min nya favoritskarv!


Fredag: Veckans dittills längsta pass, stakning. Samlade ihop 4 h 10 min, 65,5 kilometer och 1 480 höjdmeter. Kändes segt i början, därefter bättre och bättre fram till sista halvtimmen där jag åkte på en liten energibonk. Styrkan som kördes var maxstyrka. 



Peppad för veckans andra stakintervallpass!


Lördag: Igår blev det ännu ett stakintervallpass. Körde 20-15-10-5-(4x2,5) minuter + 10 x 30” - 30” + 20 x 10” - 20”. Det var ett lite speciellt före med en ishinna i spåren, samtidig som det blåst rejält. Ibland gick det lätt, ibland högg det fast i skräpet. Fick ihop 4 h 30 min, 73,9 kilometer och 1 500 höjdmeter. Kändes okej fram till cirka en timme kvar, då började armarna bli rejält långa och även benen värkte. Efteråt körde jag mitt allmänstyrkepass. 




Fin himmel igår! 




Rejält drag i Bergebo i söndags med minisprint!

Planen idag är att få in fyra timmar skate och explostyrka. Då kommer veckan landa på 20 timmar. Det fattas 61,5 kilometer till 300 denna vecka, det är också ett mål jag strävar emot. Veckor på över 300 kilometer är för mig stabila sådana, om man bara får räkna skidor, rullskidor och löpning. Som tidigare nämnt blir det också rejält med höjdmeter, är denna vecka på fyra pass uppe i skapliga 5 160 stycken! 

Det kommer som vanligt bli sent idag igen, men oroa er inte. Det blir ett pass enligt plan! Sent ikväll kommer också vloggen ut för medlemmar! Ni andra får vänta till tisdag klockan 16:30. 

Till veckan väntar som vanligt jobb, jag är barnledig även denna då mitt barn varit/är utomlands. På fredag väntar en ny runda i tingsrätten, är ganska nervös och orolig inför det. Har en dålig magkänsla. 

Inga kommentarer: