söndag, mars 09, 2025

Stabil vecka med 360 km skidor









Tjena!

Det blev en riktigt fin vecka in i boken detta! 

Efter torsdagens inlägg så har jag kört följande pass:

Fredag: 3 h 20 min och 46,8 kilometer skate, med efterföljande styrka. 

Lördag: 3 h 20 min och 53,5 kilometer stakning, med efterföljande styrka.

Söndag: 3 h 30 min och 59,6 kilometer skate, med efterföljande styrka. 

Med detta landade veckan på fina 24 h 20 min och 360 kilometer (nästan, retliga 60 meter ifrån, men vem räknar ens?!). Kroppen har känts bättre och bättre faktiskt. Inte så konstigt då jag under veckodagarna sovit alldeles för lite, samt hade mitt bedrövliga Vasalopp i ryggen. Nu har jag sovit ikapp i helgen och dessutom har jag bara kört lugna pass. 

Efter ett gäng dagar med rejält töväder så har vi nu fått lite kallare igen, dessutom har spårpatrullen varit riktigt på tårna. Igår och idag var det riktigt fina och nypistade spår! 

Med sex veckor kvar av träningsåret är jag uppe i 777 timmar, 53 kvar till målet på 850. Det blir cirka 12 i veckan, det borde jag klara. Några fler då jag gärna blir klar en vecka i förväg. 

Vi får se om det blir två till race också denna säsong!

Nu är det åter till vardagen igen, med alla bekymmer som väntar. Soc-utredningsr och annan skit. Kul! Mer om det i vloggen som snart släpps för medlemmar. 

Inga kommentarer: